انواع روش های کاربردی مقابله با پارازیت ماهواره

پارازیت ماهواره چیست؟

پارازیت یک نوع سیگنال مزاحم است که توسط دستگاه های فرستنده امواج مایکروویو بر روی گیرنده ها و یا فرستنده های ماهواره ای ارسال می شود و با یک فرکانسی تقریباً برابر همان فرکانس یا بسیار نزدیک به آن فرکانس ارسال می شود روی گیرنده یا فرستنده ماهواره ای. منتها شدت این امواج تقریباً می شود گفت باید بیش از هزار برابر شدت امواج فرکانس مربوطه باشد، که بتواند روی آن اثر کند و در سیگنال ماهواره اختلال ایجاد کند.
مسئله پارازیت اندازی ماهواره ای، اقدام جدیدی نیست. اقدامی است که سالهاست توسط حکومت جمهوری اسلامی در حال انجام است. به ویژه پس از انتخابات اخیر ۲۲ خرداد این مسئله شدت پیدا کرده و با توجه به اینکه فرستادن پارازیت های مخرب برخلاف تمامی اصول و موازین اخلاقی انسانی است، در حالی دارد انجام می شود که حکومت ایران با بهره گیری از قوانین آزادی بیان در غرب، اقدام به تاسیس آزادانه ده ها شبکه رادیو تلویزیونی کرده و حتی در سایر شهرهای دنیا هم اقدام به تاسیس دفاتر برای این شبکه های تلویزیونی کرده است. مسئله اینست که چرا این حکومتی که بیش از همه از ماهواره دارد برای پخش برنامه های خودش استفاده می کند، برای تبلیغات تئوری های حکومتی خودش دارد استفاده می کند، تلاش وافری به کار می گیرد که دیگران را از این حق محروم کند؟

دو نوع پارازیت داریم:
پارازیت نوع اول پارازیتی است که روی فرستنده ارسال می شود. به هر حال با تلاش نهادهای بین المللی یا سایر ارگان های مربوطه این مسئله قابل حل است.
اما نوع دوم پارازیت، پارازیت های محلی است که به آن پارازیت های افقی می گویند که توسط دستگاه های فرستنده امواج مایکروویو که بر روی دکل ها و مناطق مرتفع و بلند در سایر نقاط که مد نظر باشد، نصب می شود. این دستگاه ها با فرکانس ها و شدت بسیار بالایی که ایجاد می کنند، بر روی گیرنده های ماهواره اثر می گذارند و روی دریافت سیگنال توسط گیرنده ها اختلال ایجاد می کنند.

این پارازیت ها بر روی انسان یا موجودات زنده تاثیر منفی هم می گذارد یا نه؟
بله. صد در صد همینطور است. تحقیقات ثابت شده علمی و نظریات پزشکان، این مسئله را کاملاً ثابت کرده است. مکانیسم آن به این صورت است:
وقتی امواج پارازیت، امواج پارازیت محلی، به بدن انسان یا سایر موجودات زنده برخورد می کند، این امواج امواج مایکروویو است که با شدت و فرکانس بسیار بسیار بالا به بدن انسان اصابت می کنند. عضلات بدن انسان توانایی جذب این امواج را دارند، وقتی در معرض این امواج قرار می گیرند. این امواج پس از جذب در بدن تولید گرما می کنند. این گرما، جریان های القائی در بدن تولید می کنند، و جریان های یونی القا شده باعث بالا رفتن دمای بدن انسان می شود.
تحقیقات ثابت شده علمی این را نشان داده که از بین رفتن تعادل دمای بدن بیش از ۵ درجه سانتیگراد، خطر مرگ را در پی دارد. سایر عوارضی که بر بدن انسان دارد، می شود به بحث مشکلات مغزی، گیجی، سردردهای مزمن، تحریک های عصبی، ناراحتی های گوش، تاثیر بر روند تخمک گذاری زنان، روند تولید اسپرم در دستگاه های تناسلی مردان اشاره کرد. عمده تاثیرات آن می شود به گیجی اشاره کرد به سردردها اشاره کرد. ما از مقامهای جمهوری اسلامی این سئوال را داریم که آیا شما فکر نمی کنید دارید نسل کشی انجام می دهید؟ آیا فکر نمی کنید که دارید با جان مردم بازی می کنید؟

از کارهای بسیار ساده ای که میشود برای جلوگیری از نویز استفاده کرد:
1- ساده ترین کار جابجایی دیش هست که آن را در محلی قرار بدهیم که از امواج مزاحم مصون باشد. به عنوان مثال مکانهایی پائین تر از سطح زمین مثل داخل باغچه یا استخر (البته به شرطی که جلوی اون باز باشه و بتونه سیگنالهای ماهواره را دریافت کنه).
2- دو طرف دیش را بپوشونیم تا امواج مزاحم که از اطراف به سمت دیش میاند به دیش برخورد نکنند. اگر نویز از روبرو به طرف دیش ارسال بشه کار خاصی نمیشه انجام داد.
3- در هنگام اوج پارازیت کلیه قسمتهای پشت بام را تست کنید و جایی را که کمترین پارازیت را داشت برای قرار دادن دیش انتخاب کنید. مثلا در چهار طرف خرپشته (قسمتی که واسه راه پله بالا اومده) امتحان کنید، طوری که بین دیش و منبع پارازیت قرار گیرد.
4- دیش را در جایی قرار دهید که تا حد ممکن در یک طرفش یا دیوار یا کولری باشد که از یک سمت حداقل پارازیت مسدود شود. استخر بلا استفاده بهترین مکان است. تراسی که جلوی امواج را نگیرد هم همینطور.
5- از کابلهای یک تکه و بدون پارگی و از جنس مناسب استفاده کنید و سعی کنید که کابلتان تا حد ممکن کمتر روی زمین قرار گیرد و حتی در صورت امکان از روی هوا عبورش بدهید.
6- در زیر دیش یک عایق پلاستیکی و صاف قرار دهید به دلیل اینکه نصف امواج مزاحم از طریق زمین انتقال می یابد.
7- میله بالایی دیش را اندکی تغییر دهید میدونم امکان داره قدرت سیگنال پایین بیاد مثلا بشه ۶۵% ولی در عین ناباوری می بینید که مقدار پارازیت کمتر میشه، در پارازیت زیاد فکر قدرت بالا نباشید زیرا هر چه دیش دقیق تر باشد به مرکز و قلب پارازیت نزدیک تر می شوید.
8- اگر در منزل بالکن دارید و شرایط قرار دادن دیش را در اونجا دارید حتما دیش را در بالکن نصب کنید چون به خودی خود پارازیتش بسیار کمتر از بام است بخصوص که هر چه سطحش پایین تر باشد بهتر و عالی تر است.
o        روش های غلبه بر پارازیت ماهواره که کمی هزینه در بر دارند اما عملی تر هستند
1- خرید دیش آفـست (offsat) که قیمت آن بین رنج 35 تا 65 هزار تومان است. نوع پیشنهاد شده (X-Cruiser, EuroStar, Arisat) است.
کانون این دیشها با کانون دیشهای رایج مورد استفاده در ایران متفاوت هست و نقطه کانونی این دیش تقریبا بالای دیش هست چون این دیشها تقریبا بیضی شکل هستند. در این صورت با توجه به اینکه
LNB این دیش ها در وسط دیش نمی باشد و در نقطه ای پایین تر از مرکز دیش قرار گرفته است، توسط آنها به راحتی می توان از شر پارازیت ماهواره خلاص شد و تا حد زیادی جلوی اثرات مخرب آن را گرفت.
تصویر این دیش:
دیش افست را ترجیحا در کف پشت بام یا کف زمین نصب کنید (عکس زیر)

شما اگر میخواهید از دیش های
offsat استفاده کنید باید دیش را به کف زمین نصب کنید و در ضمن تجهیزات دریافتی خودتان را نیز قوی کنید (نظیر: ال ان بی و ریسیور خوب و نصب دقیق دیش. البته نصب دیش بستگی به منطقه ای که هستید هم دارد)نمونه ای از نصب دیش افست در کف پشت بام یا زمین، که به شما این امکان را میدهد به لحاظ کانون استاندارد این دیشها از پارازیت بسیار کمتری برخوردار شوید. درواقع دیش های افست بدلیل کانون استاندارد باعث دریافت سیگنال عالی میشود. پس دیشهای افست خود را به کف بام یا زمین منتقل کنید!

2- تهیه کردن LNB های نویز گیر که قیمتی بین 10 هزار تومان تا 18 هزار تومان دارند.

دو نوع پیشنهاد شده (
Premium HD) و (X-Cruiser) است. قبل از هر چیزی پیشنهاد میکنم در صورتی که برای شما مقدور باشه، از LNBهای قدرتمند و با Noise Figure پایین‏تری (که اکثرا آنها را به نام LNB ضد پارازیت می‏شناسند) مانند: Premium2 ،PremiumHD و یا X-Cruiser استفاده کنید.
3- استفاده از دستگاه Anti parasite

در این روش دستگاهی که عکسش را می بینید رابطی بین دیش و رسیور قرار میگیره و یک ورودی داره که سیم دیش بهش وصل میشه و یک خروجی که سیم از اون به رسیور وصل میشه و رمانی که رسیور را روشن میکنید دستگاه
Anti parasite را هم روشن کنید و درجه ای داره که با بالا بردن اون میتوانید هرچی بیشتر پارازیت ماهواره را کم کنید.
4- استفاده از سرفیش طلایی

در این روش استفاده از سرفیشهای طلایی رنگ مسی تا 98% در کم کردن اثر پارازیت ماهواره بهتون کمک میکنه که عکس آن را در زیر مشاهده می کنید:
o        راههای مقابله با نویز و پارازیت ماهواره (افزایش قدرت سیگنال) که کم هزینه ترند و به تلاش بیشتر شما نیاز دارد
1) استفاده از تقویت کننده ها
تقویت کننده تا 20
db دسیبل امواج را تقویت کرده و به Receiver رسیور منتقل میکند. توجه کنید که فقط IN - Leine Amplifier و یا Lien - IN Amplifier
را برای این کار میتوانید استفاده کنید.
اگر خروجی تیونر
Receiver
شما بیشتر از 18 ولت است، باید تقویت کننده هم بیشتر از 18 ولت باشد.

2) استفاده از فویل آلومینیومی
راه دیگر کم کردن اثر پارازیت، پیچیدن فویل آلومینیومی بدور
LNB می باشد. فویل آلمینیومی را دور LNB بپیچید بصورتی که جلوی LNB
که بسمت دیش است بسته نشود و لبهای فویل را بسمت بیرون مانند پره درست نمائید البته اینکار فقط ممکن است تعدادی کانال را بدون اختلال درست نماید.
عکس از چگونگی استقرار فویل آلومینیومی دور ال.ان.بی:
در ابتدا پس از مشاهده اختلالات در دریافت شبکه های ماهواره ای، از پارازیت بودن این اختلالات اطمینان حاصل کنید. چراکه گاهی اوقات اختلالات، ناشی از تنظیم نبودن دقیق دیش و یا مشکلاتی از این قبیل است. اما با مشاهده درصد سیگنال دریافتی می توانید پارازیت را از مشکلات فنی تشخیص دهید.

زمانی که پارازیت بر دیش شما اثر می کند درصد سیگنال دریافتی شما مرتب تغییر می یابد و پیوسته در نوسان است. بطور مثال اگر شما پیش از آن، سیگنالی را با قدرت 90 % دریافت می کردید هنگام اختلالات ناشی از پارازیت قدرت سیگنال شما مرتبا بین صفر تا 90 تغییر می کند. مثلا ممکن است لحظه ای %80 باشد و ثانیه ای بعد به 40 % پرش کند و لحظه ای صفر شده دوباره به 90 % بازگردد...

هنگامی که از پارازیت بودن اختلالات مطمئن شدید می توانید از روش فویل آلومینیومی استفاده کنید.

نکات مهم در این روش:
1- برای رسیدن به نتیجه مطلوب پیشنهاد می شود که این کار را در ساعاتی که پارازیت فرستاده می شود انجام دهید و پیوسته سیگنال را چک کنید.
2- دقت کنید که هنگام پیچیدن فویل تنظیم دیش شما تغییر نکند.
3- توجه داشته باشید که فویل آلومینیومی از اثر کردن امواج مزاحم بر چشم
LNB شما (یعنی جایی که LNB
دیش را می بیند) جلوگیری می کند.
4- هرچه لبه دور چشم
LNB
بلندتر باشد بهتر است البته تا جایی که سیگنال دریافتی از ماهواره را قطع نکند.
5- در دیش های متداول بازار ایران که سه میل هستند، لبه فویل مانند تصویر روی سه میله را می گیرد.
6- هنگام چک کردن قدرت سیگنال از مقابل دیش فاصله بگیرید.

و پس از بستن فویل هر زمان که ثابت شدن درصد سیگنال را مشاهده کردید و نوسان متوقف شد کار شما به پایان رسیده است و حالا می توانید با نوارچسب فویل را ثابت کنید تا تنظیمات آن تغییر نکند.

3) استفاده از توری آلومینیومی یا قوطی های فلزی
یک تکه توری آلومینیم تهیه کنید و یا قوطی کولا، کمپوت تهیه کرده و دو سر آن را ببرید. آنتن خود را روی کانال مورد نظر پارازیت زده تنظیم کنید، حالا فیلتری را که درست کرده اید روی
LNB
ببندید و حرکت دهید، در ابتدا احتمالا فقط صدا داشته باشید و یا فقط تصویر، در این مسیر، بمانید و با حرکت دادن یواش فیلتر به صدا و تصویر مناسب میرسید. اگر سیم فیلتر را به زمین وصل کنید امکان حذف پارازیت بیشتر میشود.
توجه کنید رابطهای فلزی که کابل را به
LNB
وصل میکنند را ایزوله کنید و در صورت امکان از کابل بلند استفاده نکنید.
دقت کنید که قوطی و یا توری که تهیه کرده اید را صافکاری نکنید، لبه های تیز آن باعث میشود که راحتتر پارازیتها را جذب کنند. لازم نیست دقیقا به اندازه قطر
LNB
باشد، کمی بزرگتر از آن هم ایرادی ندارد.
در تنظیمات اولیه قوطی و یا توری باید متحرک باشد و بتوان آن را به عقب و جلو
Lnb حرکت داد. سیمی که به قوطی و یا توری نصب میشود، میتواند یک کابل معمولی روکش دار باشد که به بدنه دیش و یا یک تکه فلزی با فاصله زیاد ازLnb
بسته میشود، این سیم امواج پارازیتی قوی را که به فیلتر برخورد می کنند باید به زمین و یا بدنه منتقل کند. دقت کنید که در صورت امکان این سیم را به میله، شیر آب ویا هر فلز دیگری که زیر خاک و یا لای دیوار است ببندید و سعی کنید محل آنتن از اشیا رسانا فاصله داشته باشد.

هرگز رنگ پاشیده شده روی دیش و بدنه آنتن را نکنید و اگر جایی از آنتن را می بینید که رنگ آن پاک شده مجدادا رنگ کنید و سعی کنید در مرحله اول تنها قوطی و یا توری که تهیه کرده اید رنگ نخورده باشد. محل مناسب برای قرار گرفتن آنتن، روی زمین، باغچه و حیاط است. اگرناچار شدید جای دیگری را انتخاب کنید، حتما دقت کنید که محل آنتن از اشیا رسانا حداقل چند متر فاصله داشته باشد.
یک طرف قوطی را به اندازه 3 سانتی متر قیچی کنید، بریده ها را راست کرده و فیلتر را بر روی ال ان بی قرار دهید به صورتی که قسمت پره دار به طرف
Dich
دیش قرار گیرد، تنها حرکت دادن پره ها کیفیت تصویری را بالا میبرد. در این روش پهنای باند دریافت سیگنالهای پارازیتی بازتر است و تنظیم آن احتمالا مشکلتر باشد.

روش توری آلومینیومی:

- دوتا توری آلمینیومی ریز را در دو چهارچوب به اندازه 1.5 متر در 1.5 متر قاب کنید. و به با توجه به تصویر قرار دهید.

یا این حالت:روشی دیگر برای توری:
با توجه به شکل زیر تضیح داده شده است.
توری 1 برای کانالهای
pmc -iran tv market

توری 2 برای
gem – farsi1 -bbc-voa با فرکانس قبلیش
توری 3 برای
mi tv- iran music -tv persia

البته عزیزان ممکنه این چیدمان برای منطقه ای که شما هستید فرق بکنه. فقط باید بگم حتی 1 سانتی متر بالا و پایین کردن توری تاثیر داره و باید با دقت انجام بدین. در ضمن هر چقدر توریها به دیش نزدیک بشن تاثیری نداره باید بین 1 تا 1.5 متر فاصله باشه تا دیش و اگر دقت کنید توری شماره 3 حدود نیم متر فاصله داره با توری 1 و 2

یک طرح ابتکاری دیگر:

با قرار دادن دیش در تراس و با استفاده از ورق آلمینیوم و جارختی توانستم 80% از قدرت پارازیت ماهواره را بگیرم:
ضد پارازیت فوق العاده ارزان!

با کشیدن یک روکش فلزی (نظیر لوله بخاری) اطراف
LNB از شر پارازیت ماهواره نجات پیدا می کنید. رسانا های فلزی، عایق الکترومغناطیس هستند و از این خاصیت می توان برای عایق کردن ال ان بی از امواج پارازیت استفاده کرد. یادتان باشد هرچه رسانایی بالاتر باشد قدرت عایق سازی بالاتر است.
4) استفاده از CDهای NoName

یکی از روشهای ابداعی برای مبارزه با اموج پارازیت اینه که باید از
CD های NoName استفاده کنید و اگر اینگونه CD را نتوانستید پیدا کنید باید لایه رنگی روی CD ها را پاک کنید و بعد دقیقا همانند شکل‏های زیر با استفاده از چسب قطره‏ای کف دیش قرار دهید.
توجه کنید: فاصله
CD
ها در عکس اول از یکدیگر باید 2-3 سانتی متر باشد.
5) استفاده از بطری آب معدنی!

با قرار دادن یک برش از بطری آب معدنی سایز کوچک، مطابق شکل زیر، در سر (ال ان بی) با حذف کامل پارازیت، از دیدن تمام کانالهای ماهواره لذت ببرید.6) استفاده از جریان برق با ولتاژ پایین

شما می توانید یک جریان برق 12 ولت را به دیش متصل نمائید، این برق می تواند توسط یک ترانس 12 ولت تامین شود. با اینکار قدرت دریافت امواج توسط دیش بیشتر خواهد شد.

7) استفاده از دو دیش روبروی هم
استفاده از یک دیش (بدون
LNB) جلوی دیش اصلی با فاصله حدودی بین 50 تا 100 cm (به نحوی که شکم یا گودی دیش ها به سمت هم باشد). توجه کنید دیشی که جلوی دیش اصلی می گذارید حدودا باید مایل به سمت راست یا چپ باشد. همچنین نباید جلوی دید LNB اصلی شما را بگیرد.
ابتکاری جالب در بکار بردن روش دیش اضافی بعنوان مانع سخت و استفاده از دم دست ترین وسایل موجود برای مقابله با امواج پارازیت:
8) قراردادن دیش بین کولر یا هر مانع سخت
این روشی که درحال حاضر خودم هم دارم استفاده می‏کنم و به طور قاطع میتوانم بگویم که عملیه و جواب میده، کافی شما دیشتان را با توجه به جهت منبع ارسال پارازیت در محلی قرار دهید تا مانعی سخت سر راه امواج باشه.
قبل از هرکاری ابتدا سعی کنید منبع و جهت ارسال پارازیت را پیدا کنید.
در هنگام اوج پارازیت کلیه قسمتهای پشت بام را تست کنید و جایی را که کمترین پارازیت را داشت برای فیکس کردن دیـش انتخاب کنید. مثلا در چهار طرف خرپشته (قسمتی که واسه راه پله بالا اومده) امتحان کنید، طوری که بین دیش و منبع پارازیت قرار بگیره، در جایی که تا حد ممکن در یک طرفش یا دیوار یا کولر باشه که از یک سمت حداقل پارازیت مسدود بشه. همچنین مانع سخت نباید جلوی دید
LNB اصلی شما را بگیرد.
به عکس زیر دقت کنید و محل قرار گرفتن دیش خود بنده را خوب ببینید:
البته اگر شما چنین محل مطمئنی را هم پیدا نکردید مهم نیست چون میتوانید فقط جهتی که امواج پارازیت از آنسو ارسال میشوند را ببندید و دیش خود را کنار دیوار یا کولر یا هر مانع سخت دیگری قرار بدهید.
با توجه به عکس زیر کاملا متوجه خواهید شد که منبع ارسال پارازیت نسبت به دیش از سمت چپ و غرب بوده که با قرار دادن دیش در جوار این کولر نازنین توانستم به کل مشکل پارازیت را در این مورد هم حل کنم.
می‏توانید از دیوار، کولر، حصارهای توری فلزی یا سیمی یا هر چیز مشابه آنها بعنوان مانع سخت استفاده کنید و از شر پارازیت ماهواره راحت شوید. همچنین مانع سخت نباید جلوی دید LNB
اصلی شما را بگیرد.

9) استفاده از آهنربا
در این روش (که البته خودم هنوز امتحانش هم نکردم) شما با قرار دادن 3 عدد آهنربای بلندگوی ماشین یا هر بلندگوی سوخته دیگری در زیر هر پایه دیش به جنگ امواج مزاحم می روید. البته تعدادی از دوستانم از این روش جواب خوب و درخور توجهی گرفتند ولی شخصا نظر خاصی در موردش ندارم.

10) ساده ترین و موثرترین راه جهت از بین بردن پارازیت های ماهواره ای به نقل از سایت تغییر مهدی کروبی

یک بطری دو لیتری آب بر روی دیش، پشت دیش و میله های دیش ماهواره بریزید. حداقل تا ۳ ساعت از پارازیت های شدید در امان خواهید ماند!

11) دفع پارازیت ماهواره با سینی غذاخوری از جنس نیکل
دوستان یک روش کاملا موثر در دفع پارازیت های زمینی و محلی ارسالی وجود دارد و آن استفاده از یک سینی غذاخوری نیکلی است! این روش را خودم به طور اتفاقی کشف کردم. ماجرا از این قراره:
یک سینی غذا به قطر حدودا 60 سانتیمتر از جنس نیکل (دقت داشته باشید که جنس ورق یا سینی باید از نیکل باشد و جنس دیگری پاسخگو نیست) برداشتم و رفتم روی پشت بام. همینجوری سینی را اطراف دیش چرخاندم یکدفعه متوجه شدم که پارازیت به طور کامل خنثی شد. یک کم دقت بیشتری که کردم متوجه شدم بله سینی نیکلی امواج پارازیتی را جذب می کند. حال باید سینی را یک جوری ثابت نگه می داشتم. به همین دلیل با امکاناتی که در اختیار داشتم (قوطی پروفیل با مقطع 2*2 سانتی متر و پیچ و مهره دریل و ترانس جوش) یک پایه شبیه پایه دیش درست کردم و سینی را به اون پیچ کردم و مطابق عکس زیر کنار دیش گذاشتم. دیگر از پارازیت خبری نیست. موفق شدم با یک سینی غداخوری نیکلی 1000 تومانی جلوی تکنولوژی که دولت میلیاردها تومان برایش خرج کرده تا مردم را از واقعیات دور نگه دارد بگیرم.

توصیه مهم یک کاربر انجمن تخصصی ماهواره:
دوستان عزیز شما فقط و فقط با بردن دیش به ارتفاع پایین و نزدیک به سطح زمین و یا بستن جهتی که امواج مزاحم به دیش می رساند می توانید با پارازیت مبارزه کنید. من خودم تمام روشهای ابداعی اعم از آهن ربا و یا بطری الومینیومی و توری و ... را امتحان کرده ام.


همانگونه که توضیح داده شد در بالا امواج ماهواره از دیوار و موانع دیگه عبور نمی کنند بنابراین اگر دیش را بتوانید در مقابل منبع نویز محافظت کنید می توانید به راحتی سیگنال بدون نویز را دریافت کنید. برای اینکار می توانید از یک دیواره فلزی به ارتفاع دو متر که اطراف دیش را می پوشاند استفاده کنید البته مسیر دیش به سمت ماهواره را نباید بپوشانید.
o        تنظیم دیش ماهواره با استفاده از نقشه گوگل
کسانی که آنتن ماهواره دارند گاهی برای تنظیم و پیدا کردن جهت درست آن با مشکل مواجه می شوند. سایت دیش‌پوینتر http://www.dishpointer.com/ با استفاده از نقشه گوگل این مشکل را حل می‌کند. استفاده از این سایت بسیار ساده‌ است. باید در کادر اول شهرتان را وارد کنید، و در کادر دوم اسم ماهواره مورد نظرتان را. جهت مورد نظر روی نقشه و تنظیمات دیگر نمایش داده می‌شود و جهت قرار گرفتن دیش مشخص می شود. اگر مایل باشید که چنین اطلاعاتی را در وب‌سایتتان هم قرار بدهید، این سایت یک ویجت در اختیار شما قرار می دهد. مثل هر ویجت دیگری کافی است که رنگ و اندازه و تنظیمات دیگر را متناسب با ظاهر وبلاگتان انتخاب کنید و این اطلاعات را در وبلاگ یا سایت خودتان نمایش بدهید. این سایت برنامه ای هم برای آیفون درست کرده که از طریق آن می‌توان جای همه ماهواره‌ها را در آسمان پیدا کرد.
o        نرم افزار جهت یاب ماهواره
برای یافتن جهت های همه‌ی ماهواره ها از این نرم افزار می توانید استفاده کنید:http://www.fastsatfinder.com/download.html
o        طریقه نصب ماهواره Eutelsat W3a وهاتبرد همزمان، و به مرکزیت هاتبرد
اگر ماهواره شما بر روی هاتبرد (Hotbird) تنظیم شده است، به راحتی می توانید با اندکی هزینه از امواج ماهواره یوتلست (Eutelsat W3a) نیز بهره بگیرید. بیشتر کانال های سیاسی نظیر VOA ،BBC Persian و ... بر روی این ماهواره نیز قابل دریافت هستند. در مواقعی که پارازیت شدید است، یوتلست ممکن است به کمک شما بیاید و بتوانید کانال های سیاسی مورد علاقه خود را بدون پارازیت مشاهده نمایید.

تجهیزات اضافی برای دریافت امواج ماهواره یوتلست (Eutelsat W3a)

یک
lnb میخواهد 8000 تومان + یک قیچی 1500 تومان
طریقه نصب:
1- بهترین کار این است که یک نصاب ماهواره یا دوستی که به انجام این کار وارد است را پیدا کنید و از او بخواهید ماهواره یوتلست را در کنار هاتبرد برای شما فعال نماید.

2- از این طریق شخصا وارد عمل شوید:
طریقه نسب ماهواره w3a بر روی یک دیش به مرکزیت هاتبرد در ایران و اروپا

ماهواره
w3A دقیقا چسبیده به هاتبرد است و اگر جلوی دیش باشیم حدودا سه سانتیمتر بالاتر و در سمت راست ال ان بی هاتبرد بسته میشود که هر دوی آنها با کمک یک سویچر به دستگاه رسیور مربوط میشوند و در تنظیمات رسیور نیز ماهواره w3a را پیدا کرده و سپس بر روی آن سرچ کانالها را انجام میدهیم.


- آموزش نصب یوتلست 3 (W3A) در 7 درجه شرقی (Eutelsat W3A @ 7° East)


این ماهواره دارای سرویس های دیتا و چند کانال تلوزیونی و رادیویی است.

تنظیم دیش به صورت اختصاصی بر روی این ماهواره:
میله پشت دیش 2.5 سانتیمتر (25میلیمتر) پاینتر از هاتبرد قرار می گیرد. (یعنی سر دیش پایین تر می آید)
در حالتی که در پشت دیش قرار دارید دیشتون را به اندازه 6 درجه (2 سانت) به سمت راست (غرب) بچرخونید.
ساعت
LNB هم دقیقا مثل هاتبرده
یکی از قوی ترین فرکانسهای این جهت 11283
V 27500 3/4
میباشد.
با بقیه فرکانسها تنظیمتون را دقیق تر کنید. (فرکانس اسکای ترک)
این هم لینک کانالها و فرکانسهای این ماهواره:

فرکانسهای مادر این جهت:
11471H 30000 3/4 و 11575V 30000 3/4 و 11678H 30000 3/4

o        آموزش دریافت امواج ماهواره تلستار 12 در 15 درجه غربی (Telstar 12, 15 Deg West)
این ماهواره هم برای دریافت امواج ماهواره ای تلویزیون های سیاسی نظیر VOA و BBC Persian عالی هست. این ماهواره در سال 1999 توسط موشک Ariane V122 در مدار قرار گرفت و در حال حاضر هم 13 کانال فارسی روی این ماهواره برنامه پخش می کنند. دارای پوشش قوی روی ایران هست و به همین خاطر گرفتن این ماهواره باتوجه به مداری که قرار گرفته راحت هست.

نحوه تنظیم دیش:
دیش را در جهت ماهواره هاتبرد تنظیم کرده و سپس به میزان 28 درجه پایه دیش را به سمت راست (در جهت چرخش عقربه های ساعت) چرخانیده و میله پایه دیش را به اندازه 12.5 سانتی متر (در آنتن های 90 سانتی) بالاتر بیاورید.
- فرکانس 12608 عمودی سیمبل ریت 19276 2/3

این هم لینک کانالها و فرکانسها:


- جدول فرکانس های تلویزیون بی بی سی فارسی:
- جدول فرکانس های تلویزیون صدای آمریکای فارسی:http://www1.voanews.com/persian/programs/tvfrequency/


هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر